Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT TURİZM POLİS-ADLİYE YAŞAM EĞİTİM
   
  Muratpaşa’nın tüm plajları mavi bayrakla Yaza Hazır  
 
   
  Kemer'de Rüşver Operasyonu  
 
   
  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan'dan Kemer’e Ziyaret  
 
   
  Afro-Festival ve Afrika’nın Gelecek Vizyonu ve İhracat Stratejileri Konferansı  
 
   
  AKDÜ 'de Kadın yönetici sayısının son 4 yılda üç katına çıktı  
 
 
Antalya Kadın Yoksulluğu Çalıştayına İlgi Büyük Oldu
Antalya Kadın Yoksulluğu Çalıştayına İlgi Büyük Oldu
 
Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi ve TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu iş birliği ile “Antalya Kadın Yoksulluğu Çalıştayı” düzenlendi.
 
10 Mart 2023 Cuma - 16:15


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Akdeniz Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi (KATCAM), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi ve TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu iş birliği ile “Antalya Kadın Yoksulluğu Çalıştayı” düzenlendi. ATSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, KATCAM Müdürü Doç. Dr. Gülay Yılmaz, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Fulya Sarvan, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.
KADIN YOKSULLUĞU KONUSU, ÜLKENİN YOKSULLUĞU DEMEKTİR
Kadın Yoksulluğu gibi çok önemli bir konu başlığını konuşmak için bir arada olduklarını söyleyerek sözlerine başlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Kadın yoksulluğu konusu, ülkenin yoksulluğu demektir. Tam da bu konuda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü var: “Kadın denilen varlık, bizatihi yüksek bir varlıktır. Onun yoksulluğu olamaz. Kadına yoksul demek, onun bağrından kopup gelen bütün insanlığın yoksulluğu demektir.” Yani kadın yoksulsa maalesef ülkede yoksudur. Ancak yıl 2023 ne kadar acı ki ne kadar utanç verici ki insanoğlu aya gitmiş en gelişmiş aletlerle uzak noktaları görmüşken kadını görmüyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde görmüyoruz maalesef. Ben Avrupa’nın birçok yerinde çalıştım maalesef kadın her yerde hala görünmüyor.” dedi.
DEPREMDEN EN ÇOK KADINLAR VE ÇOCUKLAR ETKİLENDİ
Geçen hafta deprem bölgesinde olduğunu hatırlatan ve tekrar geçmiş olsun dileklerini ileten Rektör Özkan “Depremde en çok etkilenenler kadınlar ve çocuklar. Birincisi biz kadınlar anatomik olarak daha fazla ihtiyaçlara sahibiz ve daha hassasız. İkincisi çocuğa, yaşlıya ve engelliye kadınlar bakmak zorunda. Üçüncüsü de maalesef çadırlarda kalmak zorunda oldukları için çadırların özel hayatı koruyamamasından dolayı tacizlere maruz kalanlarda kadınlar.” şeklinde konuştu.
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ VURGUSU
Türkiye’de maalesef eğitimde eşitsizlikle karşı karşıyayız. Çocukların eğitime erişim fırsatları aynı değil maalesef. Bir çocuğu eğitemezseniz özellikle kız çocuklarını kız çocuğu okumadığı için erken evlenmek zorunda bırakılıyor. Ve bağımlı olmak zorunda kalıyor ekonomik olarak. Evi terk etse donanımlı değil, işçilik yapsa erkekler gibi inşaatlarda dahi olsa çalışma fırsatı bulamayacak. Erkekler ise okumasa bile bir şekilde işe başlıyorlar. Kadınlar için bu mümkün olmuyor. Bu nedenle eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalı. Sadece eğitimde eşitsizlikten ziyade eğitim kalitesini de çok acil bir şekilde artırmamız gerekiyor. Eğitimde kaliteyi saygı ve sevgiyi temel referans alarak sorgulayan, ayakları yere basan, yeteneğini bilen, en az bir becerisi olan ve üreten eğitim sistemini gerçekleştirmeliyiz.” dedi.
AYRIMCILIK GÜZEL ÜLKEMİZE YAKIŞMIYOR
Torosların kırsal köylerinde bile cinsiyet ayrımcılığı, eğitim hakkının ihlal edilmesi, aile içi şiddet gibi olumsuzlukların görülebildiğini söyleyen Rektör Özkan, “Güzel ülkemize bu yakışmıyor. Bunlar yalnız bu sorunla yüzleşen kadınların değil hepimizin ortak sorunudur. Kadın yoksulluğu ile mücadele etmek istiyorsak her bir kız çocuğunun hayalinin peşinden koşabileceği bir dünya için elbirliğiyle çalışmalıyız. Ben kızlarımıza eşit eğitim fırsatı sunduğumuzda büyük bir fark yaratacaklarına yürekten inanıyorum. Alanında başarılı olan kadınlarımız bunun en güzel göstergesi. Gerçekten bilimden yargıya, eğitimden siyasete, spordan ticarete kadar her alanda büyük başarılara imza atmış kadınlarımız var. Ancak bu isimlerin sayısını artırmalıyız. Lider kadınlar dediğimizde hepimizin gözleri önüne aynı isimler gelmemeli. Bunun yolu da doğru bir eğitim modeliyle mümkün. Toplantımızın kadın yoksulluğu ile mücadele konusunda sağlayacağı katkı, yaratacağı farkındalık nedeniyle çalıştayda emeği geçenleri tekrar kutluyor, siz değerli katılımcılara da katkılarınız için tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
ÜLKEMİZDE 30 MİLYON ÇALIŞANIN ÜÇTE BİR ORANI KADINDIR
Deprem felaketinde hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını yaralılara ve depremzedelere acil şifalar dilediğini söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ise “Bu özel günde kalbimizin depremzedelerle özellikle deprem felaketi yaşayan kadınlarımızla olduğunu bilmenizi isterim. Depremler gibi doğal afetler kadınları daha fazla etkilemektedir. Deprem felaketinin bölgedeki yoksulluğu, yoksunluğu artırdığını biliyoruz. Bölgenin sosyolojik açıdan hızla kalkınması ve bu çerçevede çocuk ve kadınların hayatlarının hızlı bir şekilde düzeltilmesi noktasında büyük çaba harcamamız çözümler üretmemiz gerektiği açıktır. ATSO olarak aklımız elimiz kolumuz bölgede olmaya devam edecektir.” dedi.
ALİ BAHAR’DAN ERKEKLERE ÇAĞRI
ATSO Başkanı Ali Bahar “Ülkemizde kadın yoksulluğunun birinci kaynağının iş gücüne ve istihdama katılmasının düşük olması bir gerçektir. Ülkemizde 30 milyon çalışanın üçte bir oranı kadındır. Genel ortalamaya değil genç nesle bakacak olursak erkeklerde yüzde 90-95 üzerindeyken kadınlarda yüzde 50-55’i bulmaktadır. Kadınların iş gücüne katılımının sınırlayan birinci faktör ise ev işleridir. Maalesef ülkemizde günlük ev işleri kadının işi olarak görülmektedir. Günlük ev işlerini yapan erkeklerin oranı sadece yüzde 10 seviyesindedir. Buradan hemcinslerimize bir çağrıda bulunarak kadınların yüklerinin azalmasına bir katkıda bulunmak isterim. Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu kadın şiddetin dışında ev işlerinin de büyük bir haksızlık hatta zorlu olduğunu herkesin düşünmesinde ve ön plana almasında fayda bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.
SONUÇLARI RAPOR HALİNE GETİRİLECEK
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Fulya Sarvan, çalıştaya üç üniversiteden değerli akademisyenlerin katıldığını belirterek 40’dan fazla kamu kurumu ve özel kurumlardan katılımların olduğunu söyledi. Yoksulluk kavramının akademik çalışmalarda yeniden bir anlam kazandığını KATCAM Müdürü Doç. Dr. Gülay Yılmaz, yoksulluk ekonomik bir durumu tanımlamakla beraber yoksunluk kavramı ile değerlendirildiğinde toplumda kadının bu zamana kadarki konumunu açığa çıkardığını ifade etti. Yılmaz çalıştayda değerlendirilecek konulara değinerek alanında uzman kişilerin sunumlar gerçekleştireceğini söyledi. Son yaşanılan depremde en çok kadın ve çocukların depremden etkilendiğine dikkat çeken TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu da çalıştayın sonuçlarını rapor haline getirerek paydaşlarla paylaşılacağını söyledi.
Çalıştay Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Adak moderatörlüğünde Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO Müdürü Doç. Dr. Mehmet Zanbak’ın Antalya’da Kadına Yönelik Şidder ve Yoksulluk İlişkisi, Abdullah Gül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saniye Dedeoğlu’nun Kırsal Kadın Yoksulluğu: Türkiye’de Tarımsal Üretim ve Kadın Emeği, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuray Atsan Antalya Cinsiyetler Arası Ücret Eşitsizliği Araştırması, Uzman Psikolog, Özlem Eroğlu ise Doğal Afetlerin Kadın ve Çocuklar Üzerindeki Psikososyal Etkileri sunumuyla devam etti. Çalıştay yuvarlak masa çalışmaları ve masa çalışmalarının sunumu ile sona erdi.


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Jandarma Ekipleri Uyuşturcu Tacirlerine Geçit Vermiyor
 
Enkazdan kurtarılan köpekler Muratpaşa’da tedavide
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Rektör Özkan 'dan depremzede öğrencileri Hatay’da ziyaret
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, deprem bölgesinde ...
Genç Mühendislerin Düğünü Yaz'a
Kemer'de nişanlanan elektrik ,elektronik mühendisi olan genç çiftin düğün hazırlıklarını sürdürüyor
Konyaaltı İçin Depreme Alternatif Dayanıklılık Sistemi
Konyaaltı Belediyesi, ilçe genelinde zemin araştırması yaparak ihtiyaç ...
Muratpaşa'da MAG olmak için başvurular başlıyor
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa Afet Gönüllüsü kısaca ...
 
 
Deniz Biyoloji Müzesi’ndeki balıklar yenilenecek
Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyoloji Müzesi’nde sergilenme özelliğini ...
Kaş ve Alanya'nın Yaylalarında Karla Mücadele
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanya’nın ve Kaş’ın yüksek kesimlerinde ...
Aksu Yeşilkaraman Emin Gülmez İlkokulunda Depremzedeler için Pijama Dikimi Seferberliği
Okul Müdürü Nagihan Boydakın köy kadınlarıyla elele verip başlattığı çalışma ...
Vali Yazıcı'dan Depremzedelere Yemek Servisi
Vali Ersin Yazıcı, deprem bölgesinden Antalya’ya gelen ve TRT Lara Kampı’nda ...
 
 
147. Saatte Cudi ve anneannesi sağ olarak çıkarıldı
Kepez Belediyesi’nin Arama Kurtarma ekiplerinin katıldığı kurtarma çalışmalarında ...
Amaç Depremzede Çocukları Mutlu Edebilmek
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin kente gelen depremzedelerin gıdadan ...
Deniz Baykal Vefat etti
Türk Siyasi Tarihinin önemli isimlerinden CHP Eski Genel Başkanı Antalya ...
Gönüllüler depremzede çocuklar ile oyun oynadı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Afet Yardım Merkezi’nde deprem bölgelerine ...
 
 
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Büyük Antalya diyor ki...
  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
  YAZARLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Turizm
  .Polis-Adliye
  .Yaşam
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika