Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT TURİZM POLİS-ADLİYE YAŞAM EĞİTİM
   
  En Çok Erişebilinir Park Konyaaltın'da  
 
   
  Abdal Musa Anma Etkinlikleri 21-23 Haziran’da gerçekleşecek  
 
   
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı Tebrik Mesajı  
 
   
  Rauf Kesim Abimizi Son Yolculuğuna Dualarla Uğurladık  
 
   
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için ortak çözüm  
 
 
Antalya’nın ilk Sahaflar Çarşısı açıldı
Antalya’nın ilk Sahaflar Çarşısı açıldı
 
Kepez Belediyesi’nin Dokuma Sanat Sokağı’na inşa ettiği ve 21 ahşap dükkandan oluşan ‘Sahaflar Çarşısı’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.
 
2 Haziran 2021 Çarşamba - 10:22


Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Sahaflar Festivali’nde sözünü verdiği ‘Sahaflar Çarşısı’nın açılışına AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Kepez Kaymakamı  Nusret Şahin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar,  Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, muhtarlar ve meclis üyeleri katıldı. Açılış töreninde konuşan Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, Antalya’ya ya Sahaflar Çarşısı kazandırma sözünü  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ikinci Sahaf Festivali’nde verdiğini söyledi. Sahaflar Çarşısı’nda çok güzel etkinliklere imza atılacağını belirten Bayrak, “Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’yü bu eşsiz çarşıyı Antalyalılar ile buluşturduğu için teşekkür ediyorum.” dedi.
Dokuma Antalya’nın kalbi
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Adlıhan Dere’de, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, sözde değil özde esnaf dostu olduğunu söyleyerek, teşekkür ederek konuşmasına başladı.  Dere, 2005 yıllarında özelleştirme idaresi tarafından Pamuklu Dokuma AŞ.’ye yüzde 99.982 hissesinin devredildiğini,  dönemin belediye başkanı ve o dönemin Pamuklu Dokuma AŞ. yönetim kurulu üyelerinin 49 yıllığına bir Hollanda firmasına devrinin gerçekleştirdiğini hatırlattı. 488 dönümlük alanın, 250 dönümünün ticari, geri kalanın ise 246 dönümünü de halkın kullanabileceği park alanına ayrıldığını belirten Dere, “Bu alan Antalya’nın kalbi. Bu alanın Antalya’ya geri dönüşü işle ilgili birçok eylemler gerçekleştirildi. Nöbetler tutuldu. 2009’de Kepez Belediye Başkanlığı görevini devralan Hakan Tütüncü Başkanımız, halka kazandırılması için çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar neticesinde bu alan Kepez halkına, Antalya halkına kazandırıldı. Şimdi bu yaşam alanında, müzeler, kütüphaneler, yürüyüş alanları, parklar var. Sıkıldığım zaman gelir bende bu çam ağaçlarının arasında yürürüm. Başkanım çok teşekkür ederim. Kepez Belediye Başkanımız geçen sene pandemiye rağmen sahaf festivaline desteğini sürdürdü. İnşallah bu senede festivalimizi yine gerçekleştireceğiz.  Başkanım 2. Sahaf Festivali’nde söz vermişti, Sahaflar Çarşısı’nı… Bugün Antalya'da 21 esnafımıza burayı yaptı,  teslim edecek. Başkanımız esnafımızla ilgili her türlü çalışmayı esnaf odalarımızla birlikte gerçekleştirdiği için kendilerine hem şahsım, hem de esnaflarımız adına çok teşekkür ederim.” diye konuştu.
 Antalya’nın ilk sahaflar çarşısı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’de, eserler zincirine yeni bir halka daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Antalya'nın ilk ve tek ‘Sahaflar Çarşısı’nı söz verdikleri gibi Dokuma Park'ta hayata geçirdiklerini belirten Tütüncü, “Dokuma Park’ta 6 ay önce Sahaflar Festivalimizin, ikincisini düzenledik. Geleneksel hale getirdiğimiz bu festivalimi, her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı'nın bilgi ile kutlandığı, kitapla, hikmetle kutlandığı önemli bir tarih olacak. Sahaflar Festivalimizin 10 günlük ambiyansının ardından esnafımız , ‘Başkanım, keşke sürekli burada olsak. İnsana huzur veren iklimini içimize çeke çeke mesleğimizi icra etsek’ dediler.  Ben de onlara bir söz vermiştim. Antalya'nın ilk sahaf çarşısını esnaf odalarımızla hep birlikte, el ele gönül gönüle burada açacağız demiştim. Bir yıl bile olmadan bu sözümüzü yerine getirmenin bugün tarifsiz mutluluğu içerisindeyiz. 21 dükkandan oluşan tamamı Antalya'nın esnafına, Antalyalı hemşehrilerimize sembolik bir ücretle kiralanan bu çarşı, hem esnafımıza, hem de kitap tutkunlarına, eski kitapların satırları arasında geçmişe yolculuk yapmak isteyenlere, bilgi ile buluşmak isteyenlere hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Türkiye’nin en büyük çocuk kütüphanesi
Dokuma Park için her yeni günde, akla yeni fikirler geldiğini belirten Tütüncü, “ Hepsinde de, bilgi, ilim, kültür, sanat bunlar çok önemli…Çünkü bunlar bizim yetiğimiz olan şeyler, aynı zamanda bize değer katarken şehrimize de bir cazibe kazandırıyor. Bu hayallerimizi hep bunların etrafında örüyoruz. Şimdi Cemil Meriç Kütüphanesi açtık ya, hemen onun yanına Türkiye'nin en zengin, en büyük Çocuk Kütüphanelerinden birini açacağız. Antalya'nın da en büyüğü olacak. O kütüphanelerin gidiş ve geliş yolu üzerindeki bu esnafımızın yer aldığı Sahaflar çarşısı da kitaplarla bilgi ile hikmetle burayı aydınlatmaya devam edecek. Hayallerimiz çok, hayallerimiz yüksek, ufkumuz yüksek…”diye konuştu.
Bilim Merkezi 30 Ağustos’ta açılıyor
Dokuma Park’a bu yüksek ufuk'la birlikte güzel bir bilim merkezini de kazandırdıklarına değinen Başkan Tütüncü, “Bilim merkezimizi açmak için 30 Ağustos'ta hepinizi buraya bir kez daha davet edeceğiz. Türkiye'nin en büyük bilim merkezini açmak da bize nasip olacak. Biz istiyoruz ki; bizim gençlerimiz, bu şehrin gençleri bilgi konuşsunlar, tasarım konuşsunlar, teknoloji konuşsunlar ve aydınlık Türkiye'nin onlar geleceği olsunlar.” dedi.
BİLSEM öğrencilerinden dünya birinciliği
 2011 yılında kurduğu bir hayali de anlatan Tütüncü, “ Kepez’e Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM)kazandırmak istemiştik.  Bunun için çok büyük gayret gösterdik. Hükümetimizin desteği ile Sayın Başbakanımızın desteği ile BİLSEM yapıldı. BİLSEM Antalya'nın bütün üstün zekalı çocuklarına hizmet veren, onları bilimle, sanatla buluşturan ve onlara çok yüksek ufuklar çizen bir merkez haline geldi. Geçen hafta aldığımız haber bizi çok memnun etti.  Antalya'nın öğrencileri bu bilim sanat merkezi'nde beyin tümörü ile ilgili tıp alanında önemli bir çalışma yaptılar. Amerika'da düzenlenen uluslararası bir yarışmada, evet bu şehrin çocukları Kepez'de  kurulan Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bilim sanat merkezi'nde yaptıkları geliştirdikleri çalışma ile dünya birinciliğini Antalya'ya getirdiler. Göğsümüzü kabarttılar. İşte! Biz bu şehrin gençlerine bilim konuşturabilirsek, bilgi konuşturabilirsek, ondan dolayı mutluluk duyuyoruz. Yol, park,asfalt, bunlar bütün belediyecilerin bildiği işler. Işıltılı binaları bütün belediye başkanları bilir ve bunları yapar. Ama belediyecilik günümüzde bunun ötesinde bir anlam ifade ediyor. Sizden aldığımız heyecanla, çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
Bu işler; bugünlük değil, evladiyelik işler
 AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse’de, konuşmasına artık açılışlara yetişemez olduklarını dile getirerek başladı. Milletvekili Köse, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Hakan Tütüncü başkanımıza Dokuma’yı al, halka kazandır dedi. Tütüncü Başkanımızda, cumhurbaşkanımızın talimatını ve gönlünde olanı yaptı. Dokuma’yı aldı, Antalya’ya kazandırdı. Bugünlük, yarınlık değil bunlar evladiyelik işler. Sadece maddeye değil, manaya ve ruha dokunan işler. Dokuma Antalya’nın bir yaşam merkezi haline geldi. Dokuma Antalya’nın ışıldayan kültür alanı haline geldi. Çocukların içinde kendini bulduğu bir yer haline geldi. Dokuma Antalya’da yaşayanların ömrünün Antalya tüketmiş olanların hatıralarını canlandırdığı, geçmişe gittikleri çocukluğunu yaşadığı bir yer haline geldi. Dokuma bizler için geçmişle gelecek arasında bir köprü haline geldi. Bunca iş kolay olmuyor. Gayretle, emek emek oluyor. Önce hayal etmek gerekiyor, bu işe inanmış sevdalı gönüller gerektiriyor.  Hakan başkanımız bir taraftan hem şehri imar ediyor, hem de şehirde yaşayan nesli ihmal etmeden onların geleceğine dair çok önemli işler yapıyor. Hakan Başkana, çok teşekkür ediyoruz. Özellikle Cemil Meriç Kütüphanesi gibi bir değerin Antalya’ya kazandırılmasının hemen üzerinden 100 bin kitap, bugün bunu aştık 200 bine doğru gidiyoruz. Kütüphanenin üzerine hemen burada, Sahaflar Çarşısı’nın açılması, çalışılmış, düşünülmüş, bir proje, çok önceden planlanmış bir iş. Başkanım tebrik ediyorum. Emeğinize, yüreğine sağlık...” dedi.
Konuşmaların ardından Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve açılışa katılan konuklar ‘Sahaflar Çarşısı’nı gezdi.
 


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Rektör Özkana, Sudan Hartum Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mohamed Mahjoub Haroon'dan Ziyaret
 
Prof.Dr.Erdoğan :Pandemi Dönemi Bağımlılıkları Artırdı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Kemer Tanıtımına Kitaplarla Katkı Sağlanacak
Kemer’de yaşayan yazar Muharrem Nalçacı’nın yazdığı ve KEMİAD’ın (Kemer ...
Nekropol Müzesinde 2 bin 300 yıllık tarih yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluşuyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi yapımında sona geldiği Nekropol Müzesi Projesi ...
Yunus Emre, vefatının 700’üncü yıl dönümünde Akdeniz Üniversitesinde anıldı
Türk dili ve kültürünün önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre, vefatının ...
Dokuma Sanat Sokağında Sahaf Çarşısı Açılışa Hazır
Başkan Hakan Tütüncü’nün, sözünü verdiği sahaf çarşısının yapımı tamamlandı. ...
 
 
Cemil Meriç Kütüphanesi kapılarını törenle kitapseverlere açtı
Kepez Belediyesi’nin eski Dokuma Fabrikası’na enerji sağlayan trafo binasını ...
5 Semte '' Müzik Sokakta '' Yeniden Başlıyor
Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin covid-19 nedeniyle zor bir dönem ...
7 gün 24 saat açık olacak Cemil Meriç Kütüphanesi kapılarını açıyor
Kepez Belediyesi’nin eski Dokuma Fabrikasına enerji sağlayan köhne trafo ...
Büyükşehir'den Online Uluslararası 23 Nisan Şenliği
Antalya Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle evlerden kutlanacak 23 ...
 
 
AŞT Mutfağında Üretim İçin Hummalı Çalışma
Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Şehir Tiyatroları (AŞT), sergilediği ...
Malazgirt Zaferi’ne atfen Cemil Meriç Kitaplığı’na 1071 kitap
Özel Envar Okulları, Türklere Anadolu’nun kapılarını açan ‘Malazgirt Zaferi’ne ...
Başkan Tüncünün Açılış Heyecanı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, trafo binasından kütüphaneye dönüştürülen ...
Muratpaşa'da “Müzik Sokakta” etkinliğin
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, covid-19 pandemisi nedeniyle zor bir ...
 
 
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Büyük Antalya diyor ki...
  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
  YAZARLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Turizm
  .Polis-Adliye
  .Yaşam
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika