Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT TURİZM POLİS-ADLİYE YAŞAM EĞİTİM
   
  En Çok Erişebilinir Park Konyaaltın'da  
 
   
  Abdal Musa Anma Etkinlikleri 21-23 Haziran’da gerçekleşecek  
 
   
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı Tebrik Mesajı  
 
   
  Rauf Kesim Abimizi Son Yolculuğuna Dualarla Uğurladık  
 
   
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için ortak çözüm  
 
 
Antalyamızın Lezzetleri Dünya'ya Açılıyor
Antalyamızın Lezzetleri Dünya ya Açılıyor
 
“Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı
 
2 Eylül 2022 Cuma - 21:45

Dünya gastronomisinin nabzı 
‘Food Fest Antalya’da atacak
Dünya gastronomisi Antalya’nın
yerel sofralarında buluşacak
Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Başkan Muhittin Böcek, coğrafi işaretli Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerini, yerel ürünlerini dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.
Tarihi, eşsiz konumu, biyoçeşitliliği, benzersiz kıyıları, doğal güzellikleri ve yemek kültürü ile dünya turizminin göz bebeği Antalya, I. Uluslararası Food Fest gastronomi festivaline ev sahipliğine yapacak. Yerel gıdaya sahip çıkmak amacıyla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla 23-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek I. Uluslararası Food Fest Antalya, gastronomi dünyasının duayenlerini bir araya getirecek. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşecek uluslararası festival, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda dünyanın dört bir yanından gelen konukları ağırlayacak.  Kentin saklı kalmış lezzetlerini dünya arenasına taşıyacak, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin katılacağı Food Fest Antalya’nın tanıtımı için, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde Antalya’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi. 
YOĞUN KATILIM
Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Food Fest Antalya İçerik Direktörü Gökmen Sözen, Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Başkanı Zeki Özen, TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut ve şef uğur Volkan Uysal katıldı. Başkan Muhittin Böcek, toplantı salonunda hazırlanan Antalya meyve bahçesi alanını gezdi. Antalya’nın ünlü serpme böreğinin hazırlanışı katılımcılara mini bir gösteriyle tanıtıldı.
PARLAYAN YILDIZ GASTRONOMİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yemeği ve sofrayı kutsayan binlerce yıllık Anadolu geleneğinin kadim bir mutfak kültürünü bize armağan ettiğini söyledi. “Gastronominin dünyanın yükselen ve parlayan yıldızı olduğunu söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Antalya, 700 bin yatak kapasitesi, nitelikli otelleri, hizmet kalitesi, eşsiz doğası, dünyaca ünlü mavi bayraklı plajları, ören yerleri, tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin başkenti konumundadır. Aynı zamanda tarımın başkenti olarak ülkemizin örtü altı tarımının yarısını bulunduran Antalya’mız, yerel mahsulleri,  eşsiz lezzetleri, zengin gastronomisi ve pek çok coğrafi işaretli ürünleri ile turizm, tarım ve ekonomimiz için büyük bir değer yaratmaktadır. Gastronomi sektörünün, restoranların ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümü tüm Türkiye’ye Antalya’dan  ulaştırılmaktadır. Antalya'nın gastronomi destinasyonu olması için Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl, birinci Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenliyor ve ev sahipliği yapıyoruz. Festivalimizin çıkış noktası ve ana hedefi, yerel gıda ve nitelikli tarıma sahip çıkmaktır” diye konuştu.
ANTALYA’DAN DÜNYAYA
Festival mottosunu “Antalya’dan dünyaya”, temamızı ise “sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik ve yerel ürünlerin desteklenmesi” olarak belirlediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, şunları söyledi: “Çevremizi ve doğal kaynaklarımızı koruyarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz. Antalya’nın saklı kalmış lezzetlerinin, yerel ürünlerinin otel, restoran gibi işletmelerin menülerinde yer almasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Coğrafi işaret alan yöresel ürünlerimizin, festivale katılan çok değerli yerel ve global şefler aracılığıyla uluslararası arenada bilinirliğini arttıracağız. Örneğin Antalya’nın meşhur piyazı ya da kabak tatlısı gibi lezzetlerinin Fransa’da, İspanya’da, İtalya’da Michelin yıldızlı bir şefin menüsünde yer almasını, ayrıca domates, muz, avokado, portakal gibi ürünlerimizin dünya marketlerinin raflarında yer almasını hedefliyoruz.”  
YEREL ÜRÜNLERİ MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ
Yerelden kalkınma modelinin çalışmaların temel çatısını oluşturduğunu dile getiren Muhittin Böcek, “ Kentin yerel gıda zenginliğini ve tarım potansiyelini geliştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Başkan Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel ürünlere sahip çıkarak onları geleceğe miras bırakmak istediklerini kaydetti. Başkan Böcek, bu hedefe ulaşılmasında büyük katkısı olacağına inandıkları Uluslararası Gastronomi Festivaline ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti.
PANELLER YARIŞMALAR ATÖLYELER
Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından gelen konukları ağırlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyleyen Muhittin Böcek, “Üç gün boyunca sürecek birinci Uluslararası Food Fest Antalya’da dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Michelin yıldızlı şefleri, gurmeleri, gastronomi ve turizm yazarlarını, kısacası sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerini ağırlayacağız. Festival süresince sergiler, duayen şeflerle paneller, söyleşiler, yarışmalar ve daha pek çok renkli etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu. 
BAŞKANLARDAN TAM DESTEK
Başkan Muhittin Böcek’in konuşmasından sonra ise Food Fest Antalya İçecek Direktörü Gökmen Sözen, festivalin içeriğini katılımcılara anlattı.  ATSO Başkanı Davut Çetin ise Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Food Fest Antalya Gastronomi Festivali”nin düzenlenmesinden dolayı teşekkür etti. Davut Çetin, turizm kenti Antalya’da gastronominin çok önemli olduğunu Gaziantep, Hatay gibi şehirlerde gördüklerini, ATSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise bu festivalin geleneksel lokantalar için de çok önemli olduğuna dikkat çekti. 
ATB Başkan Vekili Halil Bülbül de coğrafi ürünlerin çok önemli olduğunu, Antalya ve yerel ekonomiye katkısı olacağını belirtti. Şef Uğur Volkan, Antalyalı biri olarak geç kalınmış ama önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ise pandemi sonrasında misafirlerin tercihlerinin değiştiğini belirterek, dünyada gastronominin ön plana çıktığını ve gastronomi için seyahat eden misafirlerin arttığını kaydetti.
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Turisti şehre çeken önemli etkenlerden biri yeme-içme kültürüdür. Bu festival turistin şehre gelmesi açısından katkı sağlayacaktır” dedi. 
AOSB Başkanı Ali Bahar ise şehre katkı koyacak her türlü organizasyona katkı vermeye hazır olduklarını belirtti. 
TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, Muhittin Başkan’ın destekleriyle başlayan Food Fest Antalya’ya her türlü katkıyı sağlayacaklarını vurguladı. 
AGYİD Başkanı Zeki Özen, pandemi sonrasında Antalya’yı gastronomi şehri yapmak istediklerini söyleyerek, “Muhittin Başkan ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Gerçek anlamda uluslararası bir festival olma yolunda ilk adım atıldı” dedi. 


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Vali Yazıcı: Tüm gayemiz çocukları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak
 
ATSO Başkanı Davut Çetin Kırmızı Listeyle 'Daha Yapacak Çok İşimiz Var' Diyor.
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Antalya Turizminde Hedef Yıl Sonu 12 Milyon ,Ağustos Ayında 8 Milyonu Geçmek
Yıl Sonuna Kadar 12 Milyon Turist hedefi koyan Antalayamızda ağustos Ayı Hedefi 8 Milyonu Geçmek
Kemer'de Turizm Sezonu Yoğun Sürüyor
Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm destinasyonlarından olan Antalya'nın ...
Başkan Böcek :Hedef 12 Ay Turizm
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin düzenlediği toplantıya ...
Antalya’yı Hava Yoluyla Gelen Turist Sayısı 6 Milyonu Geçti
Ağırladığı turist sayısı bakımından "Turizmin Başkenti" olarak nitelendirilen ...
 
 
Daha Temiz Deniz İçin ,Antalya’nın ilk deniz süpürgesi Akdeniz’e indirildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kabotaj Bayramı’nda Büyükşehir ...
Vali Yazıcı turizm sektör temsilcilerine seslendi : kalite standartlarınızdan şaşmayın
Vali Ersin Yazıcı Geleneksel Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler ...
Başkan Topaloğolu :Bayram İçin Biz Hazırız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısının ardından bayram ...
Bu Yıl Gelen Turist Sayısı 4 Milyonu Geçti
Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan son verilere ...
 
 
Şimdi Kemer Zamanı Forumuna Büyük İlgi
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Tekirovada Nirvana Dolce Vita ...
Antalya Turizmi Son 5 Ayda Yüz Güldürdü
Antalya’da 2022 yılı turizm verileri yüzleri güldürmeye devam ediyor.
Başkan Topaloğlu: Muhteşem Kemer Yaylaları Sizleri Bekliyor
Kemer’in yaylalarını gezen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yerli ...
CORENDON AİRLİNES TAHTALI RUN TO SKY Yarışları Ödüllerle bitti
Bu yıl 8’ncisi düzenlenen Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışları, ...
 
 
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Büyük Antalya diyor ki...
  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
  YAZARLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Turizm
  .Polis-Adliye
  .Yaşam
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika