Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT YAŞAM TURİZM POLİS-ADLİYE EĞİTİM
   
  Dr. Mustafa Gökhan Ertosun'un çalışması büyük ödülü kazandırdı  
 
   
  Vali Yazıcı Tarihi Saat Kulesi Restorasyonu Konusunda Bilgi Aldı  
 
   
  Büyükşehir Belediyesi’ne ​En İyi Çevre Ödülü  
 
   
  Muratpaşa Belediyesi Çevre ödülünü 7’nci kez aldı  
 
   
  Antalya'dan Marmaris Yangınına Yardım Eli  
 
 
BAKAN ÇAVUŞOĞLU VE LAVROV'DAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
BAKAN ÇAVUŞOĞLU VE LAVROV DAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
 
Antalya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak basın toplamtısı düzenlendi.
 
1 Aralık 2016 Perşembe - 13:04

Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu Türkiye ve Rusya işbirliğinin hem iki ülke hem de bölge için çok önemli olduğunu belirtti. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya ile aynı fikirde olduklarını ifade eden Dışişleri Bakanı bu konuda ortak çalışmaları olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "Var olan sorunların çözümü için aktif çaba sarfediyoruz ama göstermelik değil" dedi.


Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Bugün bir eylem planını imzaladık. Bölgesel konuları da değerlendirdik. Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Kıbrıs'taki son gelişmeler konusunda bilgi verdik. Karadeniz-Akdeniz-Suriye-Irak konusundaki işbirliğimiz bölgenin barışı, istikrarı, birliği için çok önemli. Sayın Putin ve Erdoğan sık sık telefonda görüşüyorlar. Biz de Sergey'le her platformda bir araya geliyoruz."

"Halep'te maalesef siviller ölüyor. Tüm Suriye'de ateşkes sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması lazım. Siyasi çözüm konusunda Rusya'yla ortak anlayışımız var."

"Türk Akımı anlaşması meclis tarafından en kısa zamanda onaylanacak. Akkuyu projesi yine çok önemli proje. Bunların hayata geçmesi için de bizler ortak çaba sarf edeceğiz."

"Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi."

LAVROV: HALKIMIZIN NEDEN BURAYI BU KADAR ÇOK SEVDİĞİNİ ANLADIK

Lavrov'un açıklamasından satır başları şu şekilde;

"Gerçekten Alanya'ya geldiğiniz andan itibaren insanların misafirperverliğini hemen hissediyorsunuz. Halkımızın burayı neden bu kadar çok sevdiğini anlamış olduk. Havalimanında ülkemizin vatandaşlarını gördüm. Alanya'yı seçtiğimize onlar da mutlu oldular. Bence çok güzel bir görüşme gerçekleşti. Gerçekten çok ciddi konular var. Özellikle Suriye'yle ilgili hem fikiriz. Bu ülkede kanın durması lazım bir an önce. İnsani yardımın da sürekliliğini temin etmemiz gerekiyor. Bu konuda da işbirliğimiz devam edecektir. Uluslararası Suriye Destek Grubu çerçevesinde hız vereceğiz."

"Ayrıca diğer ülkelerde de neler olup bittiğini konuştuk. Libya, İran ve diğer ülkelerde şu anda tutumumuz aynı. Gerçekten bu diyaloga devam etmemiz lazım."

"Bu bölgede yaşayan halkların da sesi duyulacak şekilde bu diyalogların devam etmesini sağlamak konusunda hem fikiriz."

"Kafkaslarda, Karadeniz bölgesindeki konular da ele alındı ikili görüşmelerimizde. Ukrayna konusunu görüştük. Ukrayna-Rusya arasındaki anlaşmazlık konusunda destek vereceğini söyledi sayın meslektaşım."

"Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olmasında hemfikir. Başkanlarımız bu konuda siyasi iradelerini ortaya koydular."

"DIŞ TİCARET HACMİMİZ DÜŞÜYOR, DÜZELTMEMİZ LAZIM"

"Bundan sonraki aşamada da ticaret ve ekonomide aksamaları ortadan kaldırmak için çalışamlarımız olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Lojistik konuları ele aldık. Yaptırımların sürekli bir şekilde ortadan kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu görüştük."

"Rusya olarak şu anda Türk Akımı konusunda olumlu gelişmeyi dile getirdik."

"Turizm konusunda çalışmalar devam edecek, bunlar hız kazanacak. Güvenlik konusunda daha önceki tavsiyelerimizin göz önünde bulunduralacağını umuyoruz. Vize konusunu da ele aldık."

"Bundan sonraki ilişkilerimizde de normalleşme sürecinin hız kazanması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik."

Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esed'le ilgili açıklamalarıyla ilgili sorulan soruda şunları söyledi;

Türkiye'nin Fırat Kalkanı harekatının amacı son derece nettir. Biz bu bölgeyi DEAŞ'tan temizlemek istiyoruz. Irak ve Suriye'den tamamen temizlenmesi gerekiyor. Ama siyasi bir çözüm olmazsa, Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bir an evvel siyasi çözüme geçilmesi için ateşkesin ilan edilmesini istiyoruz. Esed konusundaki görüşümüz belli. 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Ateşkes, insani yardım, siyasi çözüm konusunda Rusya'yla hem fikiriz. Suriye'nin birliğine ve toprak bütünlüğüne çok önem veriyoruz. Ne İran, ne Suriye ne Irak'ın toprağında gözümüz yok. Ben inanıyorum ki Rusya'yla yakın iş birliğimiz, liderlerimizin vizyonu ve bizim çabalarımız bizi bu sonuca ulaştıracaktır.

Lavrov ise Erdoğan'ın Esed'le ilgili açıklamaları hakkında şunları söyledi;

"Üç defa telefon görüşmesi yaptılar. (Erdoğan ile Putin) Anlaşmalar üzerinden devam ediyorlar. Şahsi görüşmelerinde konuşulan imzalanan dökümanlar çerçevesinde işbirliğimiz devam ediyor. Biz Moskova olarak Kremlin olarak dışişleri bakanlığı olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğimize devam edeceğiz. Suriye de buna dahil. Suriye'ye barış getirmek için işbirliğimize devam edeceğiz. Rusya ve Türkiye'nin işbirliği inanıyorum ki bundan sonra da Suriye'de barışın gelmesine hız kazandıracaktır. Şu anda bir duraklama var. Uluslararası kuruluşların bu konuyu hızlandırmaları lazım ama nedense hareket gelmiyor. Somut adımlarla işbirliğimiz devam edecektir.

Doğu Halep'le ilgili ne diyebilirim? Bir eleştiri bombardımanı var. Son günlerde biraz kesildi. İlgili makamlar Musul'da mevcut durumdan farklı olmadığını anladılar Halep'teki durumun. Halep'i teröristlerden kurtaracağız. Şu anda daha halk evlerinde yaşıyor. Biz onların orayı boşaltmasını istedik. Çünkü teröristlerden temizlemek için harekete geçmemiz lazım. Ortaklarımız buna itiraz ettiler. Bize göre oradaki insanlar kullanılıyor. Ne yazık ki bunu söylemek zorundayım. Biz Suriye hükümetine yardımcı olduk ve oradaki çıkışların da kapatılması için yardımcı olduk. Birçok insan o koridoru kullanarak hayatını kurtardı. El Nusra ile bu konuda mücadelemize devam edeceğiz. Ilımlı muhalefetle El Nusracıları ayrıştırmamız gerekiyor ama bu kolay bir iş değil. Doğu Halep'teki durumla ilgili bizler mücadelemize devam edeceğiz. Suriye halkına silahsız halka, yardıma ihtiyacı olan halka yardım etmeye devam edeceğiz. Engelleme olmaması için çalışıyoruz. Ben anlamıyorum neden bu insani yardıma ve konvoy şeklinde oraya ulaşması için hala bir şeyler yapılmıyor? Biz insani yardımı oraya ulaştırıyoruz. Batı tarafı da umarız bizim gibi buna devam eder."

Lavrov, ticaret, ekonomi ve vize konusundaki soruyu şöyle yanıtladı;

"Biz yaptırımları kaldırmak konusunu aşama aşama yapıyoruz. Şu anda hiçbir engel yok ticareti geliştirmek için. Üreticilerden bu konuda çalışmalar yapılsın, özellikle gıda ürünlerinin temiz olmasını ve standartlara uygun olmasını istedik. Rusya'da çalışmalar devam ediyor, Türk iş adamları hiçbir zaman durmadı. Büyük yatırımcılara destek veriyoruz. Bundan sornaki aşamalarda da büyük projelerde Türk firmaları kullanmaya devam edeceğiz.

Vize konusuna değindik. Vizesiz uygulamaya geçmeden önce bazı konular var güvenlikle ilgili bunları çözmemiz lazım. Terörle ilgili olan kişileri kısıtlamak amacıyla çalışmalar yapılacak. Umut ediyorum ki çok somut adımlar yakında atılacaktır. Türk akımı, Akkuyu nükleer santral projelerimiz tabii ki dış ticaret hacmimizi artıracaktır. Dış ticaret hacmimiz düştü bunlar sadece yaptırımla ilgili değil. Ham madde ve petrol fiyatları düştüğü için böyle bir trend mevcut sadece iki ülke arasında değil. Özellikle yatırım konusunda işbirliğimizi devam ettirmek istiyoruz."

Bakan Çavuşoğlu konuyla ilgili "Hedeflerimize ulaşabilmemiz için ticarette ve yatırımda çeşitliliği sağlamamız gerekiyor. Daha önemlisi engellerin tamamen kalkması lazım. Sermayenin önünde iki ülke arasında engel olmaması lazım. Kişilerin, malların önündeki engeller kalkması lazım. Bu konuda irademiz var. Tabii ki ne zaman nasıl olacağı konusunda güvenlik ve konsolosluk birimlerimiz bir araya gelecekler. Rusya bu konularla ilgili önemli adımlar attı. Vize konusunda bir yerden başlamak lazım. Resmi pasaportlar, iş adamlarıyla ilgili önümüzdeki kısa süre içinde atacağımızı düşünüyorum." dedi.

Lavrov, Times gazetesinin 'Rusya ve ılımlı muhalefet arasında şu anda Türkiye aracılık yapıyor.' iddiasına şu yanıtı verdi;

"Biz siyasi bütün görüşlerle görüşmeye hazırız. Siyasi muhalefet şu anda göçmenlerden oluşuyor çoğunlukla. Onlarla görüşemiyoruz. Ayrıca şu anda bir kısım da var Suriye'de gerçekten vatansever ve hiçbir yere gitmiyor. Sıkı bir şekilde gelişmeleri takip ediyor. Bu kısımlarla da görüşeceğiz ve iletişime geçeceğiz. Rusya Savunma Bakanlığı nezdinde de bilgiler yayınlanıyor. Binlerce şehir, kasaba mevcut. Tarafların barışma sürecini desteklemek için bakanlık da ve diğer kurumlar da bunun için çalışıyor. Türk mevkidaşlarımla da bu konuda görüşmeler devam ediyor. "

Çavuşoğlu ise aynı soruya St. Petersburg'da ilk görüşme gerçekleştirmiştik. O görüşme kapsamında Rusya'nın muhalefetle de görüşmesinde yarar var demiştim. Sergey de biz herkesle görüşmeye hazırız demişti. Rusya'nın yapıcı rolünü hiçbir zaman inkar etmedik. İlişkilerimizde soğuk dönem yaşandığında da söyledik. Rusya'nın muhalefetle görüşmesi son derece doğaldır. Hiç kimsenin dışlanmaması gerekiyor. Suriye halkının içinde olacağı, kimsenin dışlanmadığı bir sistem olursa kalıcı bir çözüm olur. Irak'tan ABD çekilince o kapsayıcı yönetim iş başına gelmedi. Irak bunun bedelini ödüyor. Birlik beraberlik ve kalıcı çözüm için bu görüşmelerin faydalı olduğunu düşünüyoruz."

Lavrov son olarak  Fırat Kalkanı operayonunda yer alan Türk askerlerine yönelik hava saldırısıyla hiç bir alakaları olmadığını belirtelerek şunları söyledi;

"Havadan bir saldırıya maruz kalmış TSK. Fakat şu anda oradaki görüşler, biz Rusya olarak bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Bu Suriye'nin silahlı kuvvetleri tarafından yapılan bir saldırıdır. Biz orada terörizmle ve teröristlerle mücadeleye devam ediyoruz. "


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
KEPEZ, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN REFERANDUMA GİDİYOR
 
BAŞKAN TÜREL: SESSİZ KALMAYIN, KATKIDA BULUNUN
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KEPEZ, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN REFERANDUMA GİDİYOR
Kepez Belediyesi’nin, ‘Karar da tercih de sizin’ sloganıyla katılımcı ...
ANTÜMDER’DEN DÖŞEMEALTI’NA ZİYARET
Antalya Bütünşehir Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ...
TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİ ALANYA'DA MASAYA YATIRILDI
Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey ...
VALİ YARDIMCILARI VE KAYMAKAMLARDA DEĞİŞİKLİK
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve 1 Aralık tarihinde yayımlanan kararnamede ...
 
 
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’E BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
HAK-İş ve ÇASGEM tarafından Türkiye’de 7 ilde yapılan kadın dostu iş yeri ...
VERGİ DAİRELERİ GECE 24.00'E KADAR AÇIK KALACAK
Vergi yapılandırmasıyla ilgili ilk taksitlerin son günü olması, online ...
AESOB BAŞKANI DERE’DEN EMNİYET MÜDÜRÜ UZUNKAYA’YA ZİYARET
Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ...
AK KADINLARDAN ŞİDDETİN HERTÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ SEMİNERİ
AK Parti Antalya Kadın Kolları ve Gençlik Kolları tarafından Antalya Kültür ...
 
 
PORTEKİZ BÜYÜKELÇİSİ ATSO’YU ZİYARET ETTİ
Portekiz Büyükelçisi Paula Leal da Silva ve Portekiz Fahri Konsolosu Berna ...
VERGİ DAİRELERİNDE KUYRUĞUN SONU GÖRÜNMÜYOR
Vergi yapılandırmasıyla ilgili ilk taksitlerin son ödeme günü olan 30 ...
BAŞKAN ÇALIK’TAN YAVUZ BİNGÖL’E TEŞEKKÜR
Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık, 24 Kasım Öğretmenler Günü ...
BAŞKAN TÜREL PROJELERİ YERİNDE İNCELEDİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, inşaatı devam eden ...
 
404 Page Not Found
 
 
 
Gönlünüzce Nice Bayramlara
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Büyük Antalya diyor ki...
  Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
  YAZARLAR
magazinekibi
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Yaşam
  .Turizm
  .Polis-Adliye
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika