Serbest Bölgedeki tekne üretim tersanesinde çıkan yangın korkuttu

15 Mayıs 2023 Pazartesi  21:57

Antalya'da Serbest Bölge'deki tekne üretim tersanesinde çıkan yangın, tekne yapımında kullanılan kimyasal maddelerin de yanması nedeniyle yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından söndürüldü. Lüks yat ve teknelerin üretim yapıldığı tersanede büyük hasar meydana geldi.
Konyaaltı ilçesi Serbest Bölge'de faaliyet gösteren bir tekne üretim tersanesinde saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Bir anda gökyüzünü siyah dumanlar kaplarken, bölgeye Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı çok sayıda arazöz yönlendirildi. Yangının büyük olması nedeniyle yangın söndürme helikopteri de talep edildi. Belirtilen adrese gelen ekipler alevlere müdahalede bulundu. Çalışanlar tahliye edilirken, ekipler bölgede güvenlik önlemi aldı.

Yangın 3 saatte kontrol altına alındı
Tekne yapımında kullanılan kimyasal maddelerin de yanmasından dolayı alevler yaklaşık 3 saat sonra havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışması devam ettiği yangında işletmede büyük hasar meydana geldi.
Yanan tersanenin hemen yanındaki firmada çalışan Cihat Cincik, "İçeride iki tane tekne yandı, diğerlerini kurtardılar. Kompozit dediğimiz kimyasal maddeler yandı. Kolay sönmeyen bir madde. Söndürmek güç oluyor. Lüks tekneler, özeldi. Hollanda'ya ticareti yapılıyordu” dedi.

Yangın Söndürme Uzmanı Görüşü Dikkate Alınmalı 

Dünyaca ünllü yatlar ve özel imalatların bulunduğu Serbest bölgede isminin yazılmasını istemeyen bir yangın uzmanı 
Serbest bölgede ve organize sanayide   imallatta kullanılan bazı maddelere yangında su ile müdahale malesef yangının söndürülmesine büyük katkı sağlamaz.
Bunun içim özel kimyasal maddeler içeren yangını kısa zamanda söndürebilecek kimyasal köpüklerle müdahale edillmesi gerekir.
Mesela son yangında Tekne yapımında Epoksi denilen bir çeşit reçine tozu olan madde suyla söndürülmesi imkansızdır
.Acil müdahale için hem Serbest bölgede hemde Antalya organize sanayisinde kısa zamanda  müdahalede yangın büyümeden kontrol altına alabilecek ve söndürecek özel kimyasal köpükler bulunması için özel bir çalışma yapılarak 24 saat hazır bulundurulmalıdır dedi.Sayfa Adresi: http://www.buyukantalya.com/haber/Serbest-Bolgedeki-tekne-uretim-tersanesinde-cikan-yangin-korkuttu/101158