Ömer İçkale Turizmimizde Yanlış Bilinenleri Paylaştı

10 Aralık 2023 Pazar  12:41


İÇKALE Turizm İnşaat Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’ nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İçkale Yaptığı paylaşımla dikkat çekti 
İŞTE O PAYLAŞIM 
Turizimimizde yanlış bilinenler:
👽Birincisi Turizim değil Turizm:)
👽Artık ucuz bir destinasyon değiliz.
İyi ama ucuz olmama nedenimiz enflasyonla maliyetlerimizin artması. Olması gereken pazar odaklı kusursuz programlanmış tanıtım stratejileriyle(öncelikle dijital enstrümanlarla) imajımız ve marka bilinirliğimizin gelişerek, fiyatların yükselmesidir.
👽Yunanistan’ a vize serbestisi iç turizm için kötü oldu.
Hayır tam tersine diğer ülkelerde bizim vatandaşlarımızın tatil yapması, lüks tüketim harcaması yapması, bu destinasyonlardaki diğer yabancı vatandaşların(özellikle ana pazar hedef kitlemiz olan Avrupa, Ortadoğu ve BDT vatandaşları) bizi görmesi, ucuz ülke algımızı kıracak önemli bir faktör…
👽2023 yılında oteller fiyatları çok arttırdığı için gelmesi gerekenden daha az yabancı ziyaretçi geldi. (Ekonomist yorumu, kim olduğunu yazmıyorum.)
Otellerin tek maliyeti düşünüldüğü gibi operasyonel maliyetler(gıda, personel, enerji vb…) değildir. Tesislerin eskimesi ve teknolojinin değişmesi nedeniyle yenileme ve altyapı yatırımları da göz ardı edilmemesi gereken bir maliyettir.
👽Turistler ülkemizde daha ucuza tatil yapıyor.
Hayır yabancı ziyaretçiler planlı davranarak, erken rezervasyon avantajını iyi kullandıkları için böyle düşünülüyor.

    Ömer İÇKALE KİMDİR 
Nadire ve Mehmet İÇKALE’ nin oğulları Ömer İÇKALE 28 Haziran 1983’te Ankara’ da doğdu. 1992 yılında Babası Mehmet İÇKALE’ yi bir trafik kazasında kaybetti. 2001 yılında TED Ankara Koleji lisesinden mezun oldu. 2005 yılında, babası merhum Mehmet İÇKALE’ nin de eğitimini aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ nden birincilikle mezun oldu.
2005 – 2007 yılları arasında Belek’ te, İÇKALE TURİZM bünyesindeki 1200 yataklı SPICE HOTEL & SPA inşaatının proje koordinasyon görevini üstlendi. 2007 – 2010 yıllarında yurtiçi ve yurtdışında onun üzerinde inşaat projesinin imalat, ihracat, makine planlaması ve bütçe yönetimini yaptı. 2010 yılında 50MW kurulu gücünde Ordu ve 150MW kurulu gücünde Kemah HES projelerinin geliştirilmesi ve lisanslaması üzerine çalıştı.

2011 – 2016 yılları arasında BETUYAB yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. 2013 yılında MBA yüksek lisansını başarıyla tamamladı. 2015 yılında TÜSİAD üyesi oldu ve yönetim kurulu tarafından 2017 yılında TÜSİAD Turizm Başkanı olarak atandı. 2011 yılından günümüze İÇKALE Turizm İnşaat Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’ nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif çalışma hayatını sürdürmektedir.Sayfa Adresi: http://www.buyukantalya.com/haber/Omer-Ickale-Turizmimizde-Yanlis-Bilinenleri-Paylasti/101416