15 Temmuz Gecesi Fotoğraf Karelerinde

11 Temmuz 2017 Salı  12:07

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İhlas Haber Ajansı’nın (İHA),  15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan fotoğraf sergisi Cumhuriyet Meydanı Açık Sergi Alanı’nda törenle açıldı. Açılışa Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
16 TEMMUZ’A DEMOKRASİ ZAFERİ İLE UYANDIK
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, serginin 15 Temmuz etkinliklerinin açılışı niteliğinde olduğunu ifade ederek, “İhlas Haber Ajansı ve Büyükşehir Belediyemizin bu fotoğraf sergisi, 15 Temmuz etkinliklerimizin ilki oldu. 15 Temmuz gecesi milletimizin muhteşem bir direnişi söz konusuydu. Bir demokrasi zaferi ile Türkiye 16 Temmuz sabahına uyandı. İşte o geceyi fotoğraf karesine, kamerasına kaydeden basın kuruluşlarımızın en önemlilerinden olan İhlas Haber Ajansı’nın fotoğraflarından oluşan bir serginin Antalya’da direnişin sembol meydanlarından olan Cumhuriyet Meydanı’nda açılıyor olmasını önemsiyoruz. İhlas Haber Ajansı’nı ve Büyükşehir Belediyemizi bu anlamda kutluyorum” diye konuştu.
 
15 TEMMUZ’U UNUTTURMAYACAĞIZ
Törenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hafta boyunca 15 Temmuz destanını çeşitli etkinliklerle hatırlatacaklarını ifade ederek; “İlk etkinliğimizi Sayın Valimizle birlikte İhlas Haber Ajansı’nın ortaya koymuş olduğu fotoğraf sergisi ile gerçekleştiriyoruz. Öncelikle İHA’ya böyle bir sergi hazırladığı için teşekkür ediyorum. 15 Temmuz Türk milletinin yazdığı önemli destanlardan bir tanesidir. Unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Unutmadık ve tabii ki unutmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin önlenemez yükselişi her dönemde bir takım mahfilleri hep tedirgin etmiş rahatsız etmiş. Bu süreçte Türkiye’nin en büyük kazanımı demokrasi üzerinde oyunlar oynanmış. Türkiye’nin cumhuriyet tarihi boyunca hep demokrasi ya kontrol altına alınmak istenmiş ya da müdahalelerle akamete uğratılmış. Halbuki gerçek demokrasi bu ülkenin kalkınmasının yegane sebebidir. O yüzden demokrasi üzerine her dönemde maalesef oyunlar oynanmış”
 
DEMOKRASİ OLMAZSA SİYASET OLMAZ
Türkiye üzerinde oyun oynamak isteyenlere en güzel cevabın demokrasi ile verildiğinin altını çizen Türel, şöyle konuştu; “Bugün Osmaniye’nin köyünden çıkıp Genel Başkan olan Sayın Devlet Bahçeli, Tunceli’nin bir köyünden çıkıp Genel Başkan olan Sayın Kılıçdaroğlu, Erzincan Refahiye’den çıkıp Başbakan olan Binali Yıldırım ve İstanbul’un bir yoksul mahallesinde doğup, büyüyüp, yetişen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu makamlarda olması tamamen demokrasi kazanımlarının bir sonucudur. Demokrasiye sahip çıkmayı bugün hatırlayıp yarın unutamayız. İşte o yüzden Yenikapı ruhu diye ifade ettiğimiz husus gerçekten Türkiye üzerinde demokrasi oyunu oynamak isteyenlere güzel bir cevaptı. Bunu bu ülkenin geleceği için korumamız lazım.”
 
BAŞARAMADILAR BAŞARAMAYACAKLAR
“Demokrasi olmazsa siyaset olmaz” diyen Türel, “O yüzden 15 Temmuz’da demokrasiye yapılmaya çalışılan darbe girişimi aslında öncekilerden daha farklıydı. Bir işgal provasıydı. Demokrasi akamete uğratılmak suretiyle aynı Kurtuluş Savaşı öncesindeki gibi bu ülke bölünüp parçalanarak, farklı coğrafyalara kavuşturulmak istendi. Ama başaramadılar, başaramayacaklar çünkü bu milletin büyüklüğünü bu hesapları yapanlar her zaman hatırlamakta zorlanıyorlar, bu millet bunu çok güzel bir şekilde hatırlatıyor. Tabi 15 Temmuz, halkın iradesinin tankların üzerinde tecelli ettiği bir gündür. Tankların önüne yatan vatandaşlarımızla tecelli eden bir gündür. Bu büyük millete ne yapsak azdır diye onun için söylüyoruz” ifadelerini kullandı
 
BASIN MENSUPLARINA TEŞEKKÜR
15 Temmuz’da milletin iradesinin ortaya konmasında en önemli etkenlerden birinin de medya kuruluşları olduğunu belirten Menderes Türel, “O yüzden özeli ile devleti ile medya kuruluşlarına yapılmaya çalışılan girişimlerde de medyanın dimdik ayakta durması, İhlas Haber Ajansı ile birlikte bütün basın kuruluşlarının başta Sayın Cumhurbaşkanımızın halkı sokağa davet eden konuşmasını canlı yayınlaması, oyunun bozulduğu an olmuştur. O yüzden ben bu hassasiyeti gösteren bütün medya kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Eğer Sayın Cumhurbaşkanımız medya aracılığı ile halkımıza ulaşamayıp o mesajları gönderemeseydi belki bugün çok daha farklı konumda bir Türkiye’yi hep beraber üzülerek izliyor olurduk. O yüzden 15 Temmuz haftamızı bu ve benzeri etkinlikleri kutlayacağız. Unutmayacağız. Unutturmayacağız. Çünkü başta Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve Türk milletinin büyüklüğü bu ülkenin muasır medeniyet çizgisine emin adımlarla her ne şartta olursa olsun yürüyeceğini 15 Temmuz’da dünyaya göstermiştir. Biz de her 15 Temmuz’da bunu dünyaya göstereceğiz” şeklinde konuştu.
 
MİLLETE YAPILAN BİR DARBEYDİ
Törene katılan Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de 15 Temmuz gecesi yaşananların gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindi. Köse şunları söyledi: “15 Temmuzda yapılan darbe girişimi tüm meclise karşı, tüm partilere karşı, milletin iradesine karşı, milletin kendisine karşı yapılan bir darbeydi. Onun için Türk milletinin 15 Temmuzdaki direnişi gerçekten topyekun bütün bir halde bir millet olmanın gereği, vatanına sahip çıkmanın, milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmanın bir gereği olarak tezahür etmiştir. Çok zor bir geceydi o gece. O geceden kalan hatıraların bugün burada resmediliyor olması, gelecek nesillere aktarılabiliyor olması gerçekten çok büyük bir başarıdır. Ben basın mensuplarımızı, İHA’yı tebrik ediyorum. Nesilden nesile aktarılan bu destan daha güzel bir şekilde yaşatılacaktır.”
 
Açılış kurdelesinin kesilmesini ardından Vali Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve katılımcılar 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı geceye ait 60 fotoğraf karesinden oluşan sergiyi gezdi.  
 
 
 Sayfa Adresi: http://www.buyukantalya.com/haber/15-Temmuz-Gecesi-Fotograf-Karelerinde/95970