Antalya Cezaevlerinde Koronavirüsle İlgili Önlemler Hızla Sürüyor

14 Nisan 2020 Salı  19:00

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada:
Bu kapsamda; Haftada en az iki kez infaz kurumlarımızın iç ve dış tüm ortak kullanım alanları dezenfekte edilmektedir. Ayrıca günlük olarak da ortak kullanım alanları ile hükümlü ve tutukluların koğuşları detaylı olarak temizlenmekte, dezenfekte işlemi yapılmakta, tüm koğuşlara gerekli deterjan, sabun vb hijyen malzemesi verilmektedir. Bu şekilde hijyen kurallarına azami derecede önem verilmektedir.
Kurumlarımızın girişlerinde kuruma giriş yapan personel, jandarma, ziyaretçi, tutuklu
ve hükümlülerin tümünün vücut ısıları ateşölçer ile ölçülmekte, ateşi yüksek çıkanlar kuruma alınmamaktadır. Bilim Kurulunun 30/03/2020 tarihli tavsiye kararı üzerine 01/04/2020 tarihinden itibaren kurumlarımızda çalışan personel de kurum dışında aileleri ve başkaları ile temaslarının önlenmesi amacıyla (28) gün boyunca evlerine gönderilmeden temin edilen yurt vb. barınma yerlerinde barındırılarak izole edilmekte, bu şekilde görevli personel aracılığıyla söz konusu virüsün bulaşma ihtimalinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar hassasiyetle devam etmektedir.
Kurumlarımıza yeni alınan tutuklu ve hükümlülerin koronavirüsü belirtisi taşıyıp
taşımadıklarına ilişkin doktor raporu alınmakta, şüpheli görülenler kuruma alınmadan sağlık kuruluşlarına gönderilmektedir. Ayrıca kuruma ilk kez alınan tüm tutuklu ve hükümlüler (14) gün süreyle diğer tutuklu ve hükümlülerden izole edilerek ayrı bir bölümde kalmaktadır. Bu süre sonunda sağlık muayenesi yapılıp koronavirüs şüphesi olmayanlar genel bölümlere aktarılmaktadır.
Bu güne kadar Antalya infaz kurumlarımızda barındırılan tutuklu ve hükümlülerden
Koronavirüs testi pozitif çıkan yoktur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.    denildi
 Sayfa Adresi: http://www.buyukantalya.com/haber/Antalya-Cezaevlerinde-Koronavirusle-Ilgili-Onlemler-Hizla-Suruyor/98068