Antalya Neden Yok ?
Mehmet KESİM

Bazen köşe yazımı yazarken üslubumu bozmamak için kendimi zor tutuyorum.

Bu köşe yazımıda yazarken aynı ruh halindeyim.

Birkaç gündür aklımda olan araştırdıkça,bilgilendikçe  canımın sıkıldığını hissettiğim Antalya neden yok ?  sorusunun cevabını sanırım  Antalya'da önemli makamlarda oturan insanlarımızda bir düşünür ,cevabını hep birlikde bulmaya çalışırız.
Demek ki bu işler yazılı veya sosyal meyadan veya kameralar önünde mikrofonlar uzatıldıkça demeç vererek Antalya için onu yapıyoruz bunu yaptık demekle malesef olmuyormuş.
ANTALYA DÜNYA ŞEHRİ
ANTALYA TURİZM'DE TÜRKİYE'NİN BAŞKENTİ
Öyle değil mi.?
600 km nin üstünde sahiliyle ,tarihi,coğrafi özellikleri ,güzellikleri tek başına il olarak İspanya'dan fazla yatak kapasitesiyle bir yılda 16 Milyon turistin tatil yaptığı şehrimiz değil mi.?
Bu yüzden Dünya'da turistin ziyaret ettiği İlk on şehirden biri
Yani Bangkok,Paris,Londra,Dubai,Singapur,Newyork gibi dünyaca ünlü şehirlerle birlikte ilk 10 da.
Buraya kadar her şey güzel hoş gibi görünüyor...
Gelelim benim araştırdığım konulara ..
Bu turistlerin ziyaret ettiği şehirlerde yaptıkları harcamaya göre listede malesef yokuz yerimizi koruyamıyoruz.
Bu harcama yapan turist sayısına göre Antalya yok.
Dubai,Mekke,Bangkok,Singapur,Londra,Newyork,Paris ,Tokya,Pollmade Mallorco,Phuket  şehirleri bu listenin başında geliyor .
Yani bu şehirlerde turistler para harcıyor ,şehrin ekonomisi canlanıyor ,esnafın ,tüccarın kısacası yaşayanın yüzü gülüyor.
Bir diğer konu dünya'da EN TEMİZ ŞEHİRLER  arasında yine listede Antalya yok.
En temiz şehirlerde Hawai,Hanolulu,Fillandiya,Helsinki,Kanada'da Ottowa,Yenizellanda'da Auckland,Avusturalya'da  Wellington,Danimarka'da Kopenhang gibi şehirler varken Avrupa' dan  da  herhangi bir şehri olmaması dikkatimi çekiyor.(Bu Listede İstanbul 134.Sırada)
Yine dünya'da görülmesi gereken en önemli 12 şehir arasında malesef yokuz.
Bu listede Yeni Zellanda Wellinton,Kolombiyada Bagota,Fas Marekeş,Macaristan Budapeşte,İstanbul ,Tokyo,Lima Peru,Capetown Güney Afrika, Hochi Mincity Vietnam, Auistin Texas Porto Portekiz,Oaxaca   Meksika var.

Esas üzüntüm hadi bunları geçelim DÜNYADA YAŞANABİLİR ŞEHİRLER LİSTESİNDE NEDEN ANTALYA YOK....

Bu listede yani dünyada yaşanabilir şehirler listesinde Danimarka'dan Kopenhag,İsviçre'den Bern,Hollanda'dan Lahey  ve Amsterdam,Avusturya'dan Viyana,İngiltere'den Edinburg İrlanda'dan Dublin ,Almanya'dan Münih gibi şehirlerle liste uzayıp gidiyor ama malesef ne ilk 100 de nede 200 de Antalyanın ismi yok..
Bu şehirlerin çoğunu gezdim hatta bazılarında aylarca bile yaşadığım oldu kendi kendime soruyorum Antalya'mız bu yaşanabilir şehirler arasında neden yok diye şimdide bu köşe yazımla yetkililere makam sahibi olan herkese soruyorum ACABA BU KONUDA BİR ÇALIŞMA YAPTINIZ MI ?  ŞİMDİ YAPABİLİRMİYİZ 
Araştırdım bu tür konularda uluslararası bazı özel kuruluşlar  şehirlerde bazı özellliklere göre araştırma yapıp liste yayınlıyorlar.
Mesala ECA İnternational diye bir uluslararası kuruluş hakkında bu çalışmaları dünya genelinde yaptığını öğrendim,
Her yıl çeşitli faktörlere dayanılarak,değerlendirmeye alınıp şehirler derecelendiriliyor.
Bu konuda Sağlık hizmetlerinin mevcudiyeti,konut ve kamu hizmetleri,İzalasyon,sosyal ağ,ve eğlence tesislerine erişim,Alt yapı,kişisel güvenlik,politik gerilimlerve hava kalitesi o şehrin derecelendirmeye girebilmesi için önemli faktörler olduğunu öğrendim.
Bu saydığım faktörleri içeren şu an gözde olan şehirler İnsanların yaşamak istediği yerlerin başında yukarda yazdğım şehirler geliyor.
Yöntemler belli Antalyamız İnanıyorum ki bu aranılan özellkleri kısa zamanda tamamlar ve o listede yer alarak göğsümüzü kabartır.
Burdan konunun muhatabı olabilecek (teker teker yazmak istemiyorum) herkese sesleniyorum.
  TARİHİ DOĞAL GÜZELLİKLERİ ,İKLİMİ ,TURİSTİK TESİSLERİ  YAŞAYAN İNSANLARININ GÜZELLİKLERİYLE ,BENCE ANTALYA'MIZ  YUKARDA YAZDIĞIM  LİSTELER'DE  ''ANTALYA  NEDEN YOK ? '' DİYE SORDUĞUM  KONULARDA HEP BİRLİKDE EL ELE VEREREK ÇALIŞARAK YER ALMASINI SAĞLAMALIYIZ..
Dışişleri bakanlığı,Kültür ve Turizm bakanlığı, Valilik ,Milletvekillerimiz ,Belediye başkanlarımız, ATSO,AESOB,AKTOB,TÜREFOD,TÜRSAB,POYD ve  diğer tün STK'lar ,ANTALYAM HAZIRMISIN 
HAYDİ HEP BİRLİKTE  ÇALIŞMAYA  
.
mehmetkesim@byturco.com

   Sayfa Adresi: http://www.buyukantalya.com/yazar/Antalya-Neden-Yok-/112044