Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT YAŞAM TURİZM POLİS-ADLİYE EĞİTİM
   
  Antalya ve Çevresi 5.4 Şiddetinde Sallandı  
 
   
  65 yaş üstü ile 20 yaş altı bireylerin ulaşım kartları kullanıma kapatılıyor  
 
   
  "Doğu Akdeniz Çalıştayı"Akdeniz Üniversitesi Ev Sahipliğinde Düzenleniyor  
 
   
  Karantinadaki vatandaşlara Market ve pazar ihtiyaçları için mobil ekip  
 
   
  Büyükşehire Ait Lara ,Konyaaltı,Tophane ve Diğer Tesisler Kapatıldı  
 
 
BEYAZ FIRTINA-14 TATBİKATI
BEYAZ FIRTINA-14 TATBİKATI
 
DENİZ Kuvvetleri Komutanlığı'nın, en kapsamlı tatbikatlarından Beyaz Fırtına-14'ün Seçkin Gözlemci Günü, Antalya Körfezi açıklarında gerçekleştirildi.
 
31 Mayıs 2014 Cumartesi - 11:56

Bu yıl ilk defa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan tüm güdümlü mermi ve torpidoların kullanıldığı tatbikatta 101 unsur ve 3 bin 951 personel görev aldı. Tatbikatı izleyen Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, "Mavi vatana karşı oldu bitti ve dayatmalara karşı caydırıcı gücü yüksek bir deniz kuvvetine sahip olmak hayati öneme haizdir" dedi. 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın, 20 Mayıs'ta başlayan 'Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in katılımıyla Antalya Körfezi'nde gerçekleşti. Orgeneral Özel tatbikatı, Salihreis Fırkateyni'nden takip etti. Fırkateyne gelişinde törenle karşılanan Genelkurmay Başkanı Özel'i, Kemalreis Fırkateyni top atışları ve çimavirayla selamladı. Tatbikatı Genelkurmay Başkanı Özel'le birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve Deviz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu da takip etti.  

TATBİKATIN AMACI 

Donanma  Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin sevk ve idaresindeki Beyaz Fırtına-14 tatbikatı, Donanma Komutanlığı tarafından Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de icra ediliyor. Tatbikatın amacı 'gerçek hedeflere fiili güdümlü mermi ve torpido atışlarıyla birlik ve gemilerin harekata hazırlık seviyelerinin geliştirilmesi ve harp yeterliliklerinin en yüksek düzeye ulaştırılması, asimetrik tehditler kapsamında birliklerini denizden, karadan ve havadan gelecek tehditlere karşı ünsiyetlerinin geliştirilmesi, personelin görev hakimiyetinin artırılması' olarak açıklandı.  

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR 

Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı, 20 Mayıs günü birlik ve gemilerin İstanbul, Gölcük, Erdek, Foça ve Aksaz limanlarından hareketiyle başladı. Tatbikata Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 53 gemi, 4 deniz karakol uçağı, 13 deniz helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 8 görev uçuşu deniz hava gayreti, 1 hedef çekme uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 17 sahil güvenlik botu, 4 helikopter, MİT Müsteşarlığı'nın 1 istihbarat uçağı katıldı. Tatbikatta çeşitli rütbelerde 3 bin 951 personel görev aldı.

TATBİKATTA BİR İLK 

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü'nde Antalya Körfezi'nin karadan yaklaşık 60 kilometre açıklarında gerçek su üstü ve hava hedeflerine 6 farklı tip güdümlü mermi gönderildi, top atışı yapıldı. İki yılda bir icra edilen Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı'nda bu yıl ilk defa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan bütün uzun menzilli, Harpoon hariç tüm güdümlü mermi ve torpidolar kullanıldı. Kullanılan torpido ve güdümlü mermilerin hedefi ise uzun yıllar Deniz Kuvvetleri'nde görev yaptıktan sonra hizmet dışına çıkarılan münfesih gemi Serdar oldu. 1953 yılında yapılan, 1975'te Donanma'nın envanterine giren ve 2011 yılında emekliye ayrılan hedef gemisi Serdar, atışlar sonrası Antalya Körfezi'nin 2 bin 400 metre derinliğindeki sularına gömüldü. Hedefe yapılan atışlarda yüksek isabet oranı sağlandı. Tatbikata, TAI-TUSAŞ ortak yerli üretim TURNA G tipi DRON olarak adlandırılan uzaktan kumandayla yönlendirilen düşman uçaklarını ve güdümlü mermileri temsil eden hava hedefine atış yapıldı. Tatbikat senaryosuna göre Salihreis Fırkateyni'nden atılan ilk DRON, milli gemi Büyükada'ya yöneldi. DRON, Büyükada tarafından atılan RAM güdümlü mermiyle imha edildi.  

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Deniz Kurdu Tatbikatı'ndan sonra en kapsamlı tatbikatlarından biri olan ve 1 Haziran'da sona erecek Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı'nın seçkin gözlemci günü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in de tatbikatı takip ettiği Kemalreis Fırkateyni'nden gelişmiş Sea Sparrow güdümlü mermi atışıyla bir başka DRON'un imha edilmesiyle sona erdi.  BARBAROS'UN TORUNLARI 

Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'nün tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanı Özel, basın toplantısı düzenledi. Genelkurmay Başkanı Özel, "Donanma Komutanlığımızın iki yılda bir icra ettiği Beyaz Fırtına-14 tatbikatı vesilesiyle ismini Osmanlı Amiralinden alan Salihreis Fırkateyni'nde, komutan arkadaşlarımla birlikte, Barbaros'un torunlarıyla birarada olmaktan duyduğum memnuniyeti öncelikle ifade etmek istiyorum" dedi.  

TATBİKATLARI DEĞERLENDİRDİ

Necdet Özel, dün Ege Ordusu tarafından sevk ve idare edilen Efes-2014 Fiili Atışlı Müşterek Tatbikatı'nın ardından Donanma Komutanlığı tarafından sevk ve idare edilen Beyaz Fırtına-14 Tatbikatı'na katılan personel, silah, araç, gereç ve teçhizat miktarı açısından tatbikatların ne kadar kapsamlı olduğunun görüleceğini söyledi. Özel, "İşte böyle bir tatbikatı ancak büyük devletlerin güçlü silahlı kuvvetleri yerine getirebilir" dedi. 

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Özel, konuşmasına şöyle devam etti: "Bağrından çıktığımız bu yüce milletimize her zaman minnet ve şükran borçluyuz. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ulaştığı seviyeden gurur duyuyorum. Böyle her yönüyle başarılı bir silahlı kuvvetleri emir komuta ettiğim için de bahtiyarım. Bu sevinci heyecanı ve mutluluğu bana yaşatan yüce milletimin her ferdine, silahlı kuvvetlere hizmet etmiş, emekleri geçmiş bütün personele ve bugün görev yapan arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum." 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Hudutlarının mühim, büyük aksamı deniz olan Türk devletinin donanması da mühim ve büyük olmak gerekir. O zaman Türkiye Cumhuriyeti daha müsterih, emin olacak. Mükemmel ve kadim bir Türk donanmasına malik olmak gayedir' ifadesini hatırlatarak konuşmasını sürdüren Genelkurmay Başkanı Özel, Türk donanmasının da rotasının bu doğrultuda çizildiğini aktardı. Deniz Kuvvetleri'nin Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın caydırıcı deniz gücü konumunda olduğunu belirten Özel, "Kurulduğu günden bu yana dünyanın çeşitli denizlerinde şanlı bayrağımızı şerefle dalgalandıran donanmamız Türk Silahlı Kuvvetleri'nin asli unsurlarından birisi olarak ülkemiz menfaatlerinin korunmasında kendisine verilen görevleri başarıyla yenine getirmekte, asil milletimizin ve silahlı kuvvetlerimizin dünya çapındaki saygınlığına önemli katkılar sağlamaktadır" dedi. 

Üçüncü kez aktive edilen Barbaros Deniz Görev grubunun Afrika seyrinin de bu kapsamda değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Genelkurmay Başkanı Özel, şunları söyledi: "Üç tarafı denizlerle çevreli ve 8 bin 33 kilometre kıyı uzunluğu bulunan ülkemizin 81 ilinden 27'sinin deniz kıyısında bulunması, nüfusun yaklaşık yüzde 50'sinin sahil bölgelerinde yaşaması dünya üzerindeki deniz ulaştırma hatları ve stratejik boğazlar içinde kendine özgü özelliklere sahip Türk boğazlarının Türk egemenliğinde olması denizlerin ülkemiz açısından da önemini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin çevre denizlerimizde ilan edilmiş ya da edilmemiş deniz yetki alanlarını kapsadığı deniz sahasının kabaca ülkemizin yarısı kadar bir alanı içerdiği dikkate alındığı zaman denizler altında ikinci bir vatanımızın varlığından bahsedebiliriz. Denizlerini kullanıma yönelik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, gelecek nesillerin mavi vatana bizden çok daha ihtiyaç duyacağı açıktır. Mavi vatana karşı oldu bitti ve dayatmalara karşı müteyakkız bulunması hak ve menfaatleri koruyabilecek caydırıcı gücü yüksek, modern sistemler teçhiz edilmiş, eğitimli personel ile modern usul ve yönetimler kullanabilen bir deniz kuvvetine sahip olması hayati öneme haizdir." 

'GURUR DUYDUM' 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Deniz Kuvvetleri'nin 10 gündür devam eden tatbikatta çevre denizler başta olmak üzere dünya denizlerinde Türkiye'nin hak ve menfaatlerini koruyabilecek seviyede olduğunu gösterdiğini belirterek, "Artık dünya kamuoyu savaşta ve barışta yaşanan sivil can kayıplarına haklı olarak tepki göstermektedir. Bu hassas angaje kabiliyetlerinin de önemini artırmıştır. Bu nedenle atışlarda gösterilen başarıdan dolayı gurur duydum" diye konuştu.


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
MHP'Lİ KARATAŞ AK PARTİ'YE GEÇTİ
 
YARGITAY CEZAYI AZ BULDU
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
MERMER OCAĞINDAN KOPAN KAYA KÖYE DÜŞTÜ
ANTALYA'nın Finike İlçesi'ne bağlı Alacadağ Köyü Kızılcık Yaylası ve civarında ...
ESKİ BAŞKANLARA PLAKET VERİLDİ
GAZİPAŞA Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Köse, odaya hizmet ...
ANTALYA'DA 10 YENİ OKUL İÇİN İHALE AÇILIYOR
ANTALYA'da yıl içerisinde 10 yeni okulun ihalesi gerçekleştirilecek.
ORMANCILARDAN ROTASYON PROTESTOSU
ANTALYA'da Orman Genel Müdürlüğü çalışanları, 3 sendikanın ortak düzenlediği ...
 
 
MURATPAŞA ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ KARAKOL SİSTEMİNE GEÇTİ
MURATPAŞA Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nde ruhsat tesliminin müdür tarafından ...
BAŞBAKAN'A HAKARET İDDİASINA 7 YIL HAPİS İSTENDİ
ANTALYA'da 43 yaşındaki İbrahim Erim hakkında, kişisel facebook sayfasından ...
CLK AKDENİZ MÜŞTERİ BİLGİLERİNİ GÜNCELLİYOR
AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş Kemer İşletme Başmüdürü Serkan Serter, ilçe ...
KORKUTELİ'DE MOBESE BAKIMLARI YAPILDI
MOBESE sisteminin Türkiye'de ilk kez pilot bölge uygulamasının yapıldığı ...
 
 
'FİKRİNE SAĞLIK' ALİ FATİH DEMİR
SAĞLIK bilimleri alanındaki gelişmelere katkıda bulunabilecek genç araştırmacıları ...
ANTALYA'DA 'GRUP YORUM'LU PROTESTO
İSTANBUL Okmeydanı'ndaki Cemevi'nde Uğur Kurt'un başından vurularak öldürülmesi ...
MURATPAŞA KAYMAKAMI CEVDET CAN TOKAT VALİLİĞİNE ATANDI
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan atama ile Muratpaşa Kaymakamı Cevdet ...
ACELE KAMULAŞTIRMA KARARLARI RESMİ GAZETEDE
Bakanlar Kurulunun acele kamulaştırma kararları Resmi Gazetede yayımlandı.
 
bedava bonus veren-yat kiralama-
 
 
 
Vali Yazıcı'dan Beklenenler
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
Büyük Antalya diyor ki...
  Biz Var Ya Sizin İçin Varız
  YAZARLAR
magazinekibi
  ÇOK OKUNANLAR
Byturco
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Yaşam
  .Turizm
  .Polis-Adliye
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika