Günün Haberleri Giris Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye Iletisim Son Dakika Ekle RSS
     
   
     
 
ANA SAYFA GÜNDEM POLİTİKA SPOR EKONOMİ SAĞLIK MAGAZİN KÜLTÜR & SANAT YAŞAM TURİZM POLİS-ADLİYE EĞİTİM
   
  Dr. Mustafa Gökhan Ertosun'un çalışması büyük ödülü kazandırdı  
 
   
  Vali Yazıcı Tarihi Saat Kulesi Restorasyonu Konusunda Bilgi Aldı  
 
   
  Büyükşehir Belediyesi’ne ​En İyi Çevre Ödülü  
 
   
  Muratpaşa Belediyesi Çevre ödülünü 7’nci kez aldı  
 
   
  Antalya'dan Marmaris Yangınına Yardım Eli  
 
 
TÜREL: ENGELSİZ ANTALYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
TÜREL: ENGELSİZ ANTALYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle düzenlenen yemekte engelli bireyler ve aileleriyle bir araya geldi.
 
2 Aralık 2016 Cuma - 16:39

Engelsiz bir Antalya için çalıştıklarını belirten Başkan Türel, engelli bireyler için planlanan yeni projeleri anlattı. Başkan Türel Adana Aladağ’da yaşanan yangın faciasına da değinerek, ‘Allah Adana’daki gibi bir felaketi, acıyı bir daha göstermesin” dedi.
 
Cam Piramit’te gerçekleştirilen 2 bin kişilik yemeğe Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Genel Sekreter Yardımcısı Sanem Öztürk, belediye bürokratları, engelli dernekleri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Engelli bireylere ‘Bizler hep birlikte kader arkadaşlarıyız, yol arkadaşlarıyız” diye seslenen Başkan Türel, her fırsatta engelli bireylerle birlikte olmaya özen gösterdiğine dikkat çekti.
Dünya Engelliler Günü’nün amacının bütün toplumda farkındalık sağlamak ve engellilerin sorunlarını çözmek olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Bu konuda çok mesafe aldık. Yine de engelli kardeşlerimiz için ne yapsak az gelir. Ama unutmayalım ki, bundan 10-15 yıl önce caddelerde engelli yaşlı insanlar, dilencilik yaparlardı. Tekerlekli sandalye lüks bir araçtı. Engellilere ve engelli ailelerine devlet desteği yok gibiydi. Şükürler olsun ki, Türkiye’de artık devlet destek veriyor, belediyelerimiz hizmet veriyor, özel merkezlerimiz var. Bilim ve teknoloji gelişiyor, yeni protezler organ nakli gibi gelişmeler ümit veriyor. Bundan sonra çok daha iyi gelişmeler göreceğiz” dedi.


 
ENGELLİLERİN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ
 
Engelsiz Antalya konusunda büyük kararlılık gösterdiğini belirten Başkan Türel, “Bu konudaki, hassasiyetimi en iyi bilen kişiler sizlersiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Engelsiz Antalya için başlattığımız projeleri hatırlatmak isterim. Bizlere eksiğimiz konusunda yol gösterebilirsiniz. Mekânlar Projemiz ile engelli bireylerin özel mülkiyetlerinde yaşamlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında, evlerin girişlerine rampa yapılması, eşiklerin kaldırılması, banyo-wc, priz, mutfak tezgâhı gibi alanların engellinin kullanımına uygun hale getirilmesi sağlanarak, engellilerin konutlarında onların kullanabilirliğine uygun düzenlemeler yapılarak yaşamları kolaylaştırıyoruz” dedi.
 
420 ENGELLİYE ULAŞILDI
 
Başkan Türel, ‘Antalya’da Ulaşılmayan Engelli Kalmasın Projesi’ ile Muratpaşa, Kepez, Döşemealtı, Konyaaltı, Aksu ve Serik’te yaşayan engelli bireylere uzman personel tarafından ziyarette bulunularak, sorunların yerinde tespit edildiğini ve çözüme destek sağlandığını belirtti. Projede önceliğin köylere verildiğine dikkat çeken Başkan Türel, “Merkez ilçemizin köylerinde yaşayan engelli vatandaşlarımızın ziyaretleri Engelli Hizmet Merkezi çalışanlarımız tarafından yapılıyor. Evlerinde ziyaret edilen engelli vatandaşlarımıza, ihtiyaçları doğrultusunda; nakdi yardım, tekerlekli sandalye, beyaz baston, gıda, eşya danışmanlık-rehberlik gibi yardımlarda bulunuyoruz. Bu ziyaretler kapsamında toplam 93 köye gidilmiş, 420 engelliye ulaşılmıştır. Engellilerimizin ve yaşlılarımızın bizzat evlerinde ziyaret edilerek sorunlarının yerinde tespiti ve çözüm üretilmesine yönelik çalışmalarımız bütün ilçelerimizde devam edecektir” dedi.

Evde bakım ekibinde çalışan doktor ve hemşireler tarafından engelli ve yaşlı bireylerin sağlık kontrollerinin yapıldığını hatırlatan Başkan Türel, “Bakım elemanlarımız, engelli vatandaşlarımızın öz bakımlarını, ev temizliği, alış-veriş gibi günlük ihtiyaçlarını karşılıyor” şeklinde konuştu.
 
ENGELLİ HİZMET MERKEZLERİNİ ÖNEMSİYORUM
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Engelli Hizmet Merkezleri’nin çok önemsediği projeler olduğuna dikkat çekerek” Yavuz Özcan Parkı içerisinde bulunan Engelli Hizmet Merkezimiz ve Serik’te bulunan Serik Engelli Hizmet Merkezimiz ile engelli vatandaşlarımıza aktif olarak hizmet veriliyor. Diğer ilçelerimizde de bu merkezlerin açılması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl Korkuteli, Alanya, Gazipaşa, Manavgat ilçelerimizde Engelli Hizmet Merkezleri’nin açılışını tamamlamış olacağız” dedi.
 
ENGELSİZ ULAŞIM YAYGINLAŞACAK
 
Yavuz Özcan Parkı içerisinde bulunan Engelli Hizmet Merkezi bünyesindeki Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “ Kütüphane ile görme engelli vatandaşlarımızın bilgi kaynaklarına erişmelerini sağlıyoruz. İşitme Engelli vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden etkin faydalanabilmesi için personelimize yönelik ‘İşaret Dili’ kursu hizmetimiz yeni hizmet binamızda sürdürülüyor.
 
Bedensel engeli olup, toplu taşıma araçlarını kullanamayan vatandaşlarımız, Engelsiz Ulaşım araçlarımız ile gitmek istedikleri yerlere götürülüyor. Bu yıl Korkuteli, Alanya, Gazipaşa, Manavgat ilçelerimizde engelsiz ulaşım araçlarımız ile hizmet verilmeye başlandı. Bu hizmeti diğer ilçelerimizde de yaygınlaştıracağız. Büyükşehir Belediyemizin ulaşım araçları dahil  halkımıza sunduğu bütün hizmetlerin engellilerimizin erişimine uygun olması önceliğimizdir. Bu adımları da attık” diye konuştu.


 
 DURMAK YOK YOLA DEVAM

‘İlk göz ağrım’ dediği Döşemealtı Çıplaklı Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi Özel Rehabilitasyon Merkezi’ni sürekli geliştirmeye çalıştıklarını belirten Başkan Türel, “Türkiye’nin en büyük özel eğitim merkezi olma özelliğine sahip olan merkezde 620 özel gereksinimli bireye eğitim veriliyor. Biz göreve başlamadan önce 6 kişiydi. Şimdi 620 kardeşimiz bu hizmetten istifade ediyor” dedi. Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim için yeni bir proje, yeni bir hizmet yapılmayan gün boşa geçmiş gündür. Bizim iki günümüz bir olmamalıdır, her gün yeni bir dünyaya uyanıyoruz. Durmak yok, yola devam sloganımız, çalışmayı, daha çok çalışmayı ifade etmektedir.”
 
ENGELLİ MOLA EVİ
 
Başkan Türel, önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Türel,  
Engelli Mola Evi Projesi ile özel gereksinimli çocuk sahibi olan ailelere destek olacaklarını belirterek, “Çocuklarının kısmi zamanlı bakımlarını sağlayarak sosyal ve kültürel yaşama entegre olabilmeleri, psikolojik olarak kendilerini rahatlatabilmeleri ve ailelerin çocukları ile birlikte yapamadıkları çeşitli faaliyetleri yapabilmelerine imkân sağlamak amacıyla Mola Evi Projesini hayata geçireceğiz. Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile hayırseverlerimizin işbirliğinde yürüteceğiz. Engelli bireylerin ebeveynlerinin çocuklarını günü birlik bırakarak önemli ihtiyaçlarını gidermelerine imkân sağlamak, bir günlük de olsa bir nefes almalarına fırsat yaratmak amacıyla engelli çocuklarının Mola Evi’nde kısmi zamanlı bakımı ve korunması Büyükşehir Belediyemizce yapılacaktır. Öncelikle merkez ilçelerimizde uygulayacağımız Mola Evi Projesini Kepez ve Muratpaşa’da uygulayıp diğer ilçelere de yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz” dedi.


 
 ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ PROJESİ
 
Engelli bireye sahip olan ailelerin en önemli korkularından birisinin de ‘Ben öldükten sonra çocuğuma ne olacak?’ sorusu olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “ Antalya’da yaşayan anne babası ölmüş ya da anne babası sağ ama yaşlılık veya sağlık nedenleriyle engellisine bakamayan ailelerimize destek olmak ve bu durumdaki engellilere ev sıcaklığında bir bakım ortamı hazırlamak amacıyla Varsak bölgemizde inşaat çalışmaları devam eden engelli yaşam merkezi ile kimsesiz engellilerimize bakım hizmeti vermeyi planlıyoruz.
 
Böylece sosyal devlet ve sosyal belediyecilikte bir ileri aşamaya daha geçmiş olacağız. Artık hiçbir anne baba engelli evladı için benden önce ölsün duasında, temennisinde bulunmayacak.  Şükürler olsun belediye olarak biz bu imkanı sağlamış olacağız. Belediyemiz devletimiz kimsesizlerin, kimsesi olmalıdır ve olacaktır. Bundan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi de Allah’ın izni ve yardımıyla kimsesizlerin kimsesi olacaktır. Hiçbir anne ve babanın, kardeşin aklı arkada kalmayacaktır” şeklinde konuştu. Başkan Türel, Adana Aladağ’daki yurt yangınına da değinerek “ Allah Adana’daki gibi bir felaketi, acıyı bir daha göstermesin” dedi. 
 
Başkan Türel, konuşmasının sonunda engelli hizmetlerinde kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti. 


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
ATAY USLU'DAN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
 
BAŞKAN UYSAL, ENGELLİ VE AİLELERİYLE YEMEKTE BULUŞTU
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
VALİ MÜNİR KARALOĞLU GAZİPAŞA'YI ZİYARET ETTİ
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Gazipaşa ilçesini ziyaret etti.
ŞİİR TUTKUNLARI SONBAHAR ŞİİR GECESİ’NDE BULUŞTU
Büyükşehir Belediyesi, şiir ve edebiyat tutkunlarını ‘Sonbahar Şiir Gecesi’nde ...
VALİ KARALOĞLU'NDAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Antalya Valisi Münir Karaloğlu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
MURATPAŞA 4 PARKINI DAHA AÇIYOR
Muratpaşa Belediyesi, Haziran ayında Atatürk Havalimanı’na yönelik saldırısı ...
 
 
BAKA YÖNETİM KURULU MAKܒDE TOPLANDI
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Kasım ayı olağan toplantısını; ...
BAŞKAN TÜREL: SESSİZ KALMAYIN, KATKIDA BULUNUN
Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD) toplantısında konuşan ...
BAKAN ÇAVUŞOĞLU VE LAVROV'DAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI
Antalya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ...
KEPEZ, KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN REFERANDUMA GİDİYOR
Kepez Belediyesi’nin, ‘Karar da tercih de sizin’ sloganıyla katılımcı ...
 
 
ANTÜMDER’DEN DÖŞEMEALTI’NA ZİYARET
Antalya Bütünşehir Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ...
TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİ ALANYA'DA MASAYA YATIRILDI
Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey ...
VALİ YARDIMCILARI VE KAYMAKAMLARDA DEĞİŞİKLİK
İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve 1 Aralık tarihinde yayımlanan kararnamede ...
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’E BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
HAK-İş ve ÇASGEM tarafından Türkiye’de 7 ilde yapılan kadın dostu iş yeri ...
 
404 Page Not Found
 
 
 
Gönlünüzce Nice Bayramlara
 
Mehmet KESİM
 
 
Yaşam Armağan Etmek
 
Nilgün Bilal
 
 
Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
 
Büyük Antalya diyor ki...
  Nice Mutlu Bayramlarımız olsun
  YAZARLAR
magazinekibi
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

Antalya'nın Güzellikleri Sizleri Bekliyor

  ANKET
     
 
Antalya'nın En Önemli Sorunu Nedir

A- Ulaşım

B- Temizlik

C- Elektrik


Sonuçlar Anket arşivi
 
     
  FACEBOOK'TA BÜYÜK ANTALYA
eczane
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
 
  .Künye
  .Iletisim
  .Reklam
  .Sitene EKle
 
 
  .Gündem
  .Politika
  .Spor
  .Ekonomi
  .Sağlık
  .Magazin
  .Kültür & Sanat
  .Yaşam
  .Turizm
  .Polis-Adliye
 
 
  .SİYASİLER
  .Yaşam
  .Çeşitli
 
 
  .Haber
  .Komik
  .Video
  .Reklam
 
 
  .Antalya'nın En Büyük İnternet Gazetesi
  .Antalya Haberleri
  .Antalya Gündem
  .Antalya Yaşam
  .Antalya Turizm
  .Antalya Kültür Sanat
  .Antalya Magazin
  .Antalya Sağlık
  .Antalya Ekonomi
  .Antalyaspor
  .Antalya Politika